Akcie Facebooku prudce rostou

Facebook je celosvětově i historicky nejoblíbenější i nejužívanější sociální síť. Počet jejích pravidelných i jen občasných uživatelů dalece překračuje miliardu. A tak se není čemu divit, že zisky společnosti neustále rostou a i ceny jejích akcií jdou rychle vzhůru.

S koncem dubna společnosti zveřejňují výsledky svého hospodaření za první kvartál tohoto roku a výjimkou není ani Facebook. V odhadech jeho zisků a tržeb jsou analytici vždy optimističtí, ale nyní realita překonala i ty nejodvážnější odhady. Podívejme se tedy na čísla i nadcházející plány Facebooku blíže, ať i čeští akcionáři vědí, jestli se jim tahle investice do budoucna vyplatí.

Miliardy na konto

Už před rokem si společnost přišla na tržbách na 3,54 miliardy dolarů. Její čistý zisk po prvním kvartále 2015 činil 1,19 miliardy. A teď je to ještě více. Výnosy Facebooku činily nyní 5,38 miliardy dolarů (analytici předpokládali 5,27 miliardy), čistý zisk pak dosáhl neuvěřitelných 2,23 miliardy. Největší zásluhu na tak vysokých ziscích má u Facebooku, který je pro všechny uživatele zcela zdarma, prodej reklamy. Na té si společnost vydělala 5,2 miliardy dolarů, přičemž cena reklam se od loňska zvýšila o pět procent. A největší výdělky firmě přinášejí uživatelé, kteří se připojují z mobilních telefonů a na reklamy tu klikají.

Více uživatelů

Od loňského prvního kvartálu, kdy měl Facebook 936 uživatelů, kteří se přihlašovali pravidelně každý den, se počet klientů zvýšil na neuvěřitelných 1,09 miliardy. A pokud počítáme uživatele, kteří se přihlásí alespoň jednou měsíčně, pak jejich počet činí dokonce 1,65 miliardy. Přitom Facebook se neustále snaží expandovat do méně vyspělých zemí světa a rozšiřovat okruh svých příznivců.

Tyto úspěchy nutně musejí přinést i různá rozhodnutí vedení společnosti. Prvním z nich je oznámení zakladatele Marka Zuckerberga, který plánuje vydat novou emisní třídu akcií, přičemž její noví vlastníci nebudou mít na rozdíl od těch stávajících hlasovací právo. A akcionáři to velmi vítají – během několika hodin po oznámení plánů i výsledků ceny akcií Facebooku stouply o 11 procent na 120 dolarů za kus.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*