Akcie a trhy

Společnost Linet uzavřela dohodu s americkou investiční bankou JPMorgan, která zkusí pro českého výrobce nemocničních lůžek Linet najít strategického investora.

BlackBerry

Bývalý výrobce chytrých telefonů s ostružinou ve znaku s názvem BlackBerry se nyní soustředí na vývoj softwaru pro automobily a uzavřel partnerství s americkým výrobcem mobilních procesorů Qualcomm. Budou společně dodávat řídicí jednotky a software pro chytrá auta. Možná je čas znovu zvážit svou investici do akcií. Podle portálu Seeking Alpha nejde o investici do padlého výrobce mobilních telefonů, ale do významného budoucího hráče na trhu automobilů 21. století.

O2

Telekomunikační operátor O2 výrazně snížil v poslední době objem vlastních cenných papírů, které chce vykoupit od akcionářů. Pokud celková poptávka po akciích O2 klesne, zbrzdí růst tržní hodnoty této společnosti. Celkový limit nového programu je 4 % včetně předchozího výkupu 2,75 % a je spíše zklamáním. Společnost O2 původně chtěla do 5 let vykoupit 1/10 svých akcií. Její cenné papíry se obchodují 7 % pod letošním dubnovým maximem, které bylo okolo 291 korun.

Unipetrol

Čekat 10 let na zhodnocení se vyplatí. Své o tom ví investorská skupina finanční společnosti J&T, která nakupovala akcie petrochemického holdingu Unipetrol od roku 2007. J&T a její spoluinvestoři postupně ovládli ¼ akcií Unipetrolu, jehož tržní hodnota letos vzrostla více než 2x. Majoritní vlastník Unipetrolu, polský státní petrochemický holding PKN Orlen, nabízí, že odkoupí cenné papíry minoritních akcionářů. Pokud J&T a spol. nabídku přijmou, dostanou více než 16 miliard korun.

Česko jako děsivá průmyslová země

Americký deník The New York Times označil Česko za příklad průmyslové evropské země, kde agenturní pracovníci, velmi často přicházející z chudších balkánských zemí, nemají na růžích ustláno. Reportéři NYT při průzkumu v Pardubicích, kde agenturní dělníci tráví krutě dlouhé pracovní směny v pobočkách asijských výrobců elektroniky Foxconn a Panasonic. Obě firmy se ale hájí tím, že jejich podepsané smlouvy s agenturami, které jim dočasné nekmenové pracovníky přivážejí, jsou přece v mezích zákona. Lidí ochotných pracovat je totiž v Česku málo. V listopadu se tuzemská nezaměstnanost dostala na nejnižší úroveň od roku 1997 na 3,5 %.

Praha město zahraničních studentů

Praha přiláká investice do bydlení pro zahraniční studenty pro výstavbu soukromých kolejí. V Praze nyní studuje více než 17 000 lidí z ciziny a město je podle průzkumu společnosti StudentMarketing na 15 místě na žebříčku evropských měst s největším počtem zahraničních studentů. Soukromé koleje mohou svým vlastníkům dle odhadu ročně vynášet 7 % objemu vložených investic. Měsíční nájemné se letos na pražských kolejích dostalo 6 000 až 11 000 korun. Loni to bylo maximálně 9 000 korun.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*