Airbnb příští rok vstoupí na burzu

Airbnb

Americká společnost Airbnb oznámila, že má v plánu v příštím roce vstoupit na burzu. V druhém čtvrtletí překonaly příjmy společnosti částku jedné miliardy dolarů.

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v příštím roce svůj vstup na burzu. Oznámila to bez zveřejnění dalších podrobností ve své tiskové zprávě. Společnost Airbnb se snaží nabízet levnější alternativu k ubytování v hotelech a pronajímatelům zajistit finanční příjem.

Společnost Airbnb

Společnost Airbnb oznámila v tiskové zprávě na svých internetových stránkách svůj záměr stát se v průběhu roku 2020 veřejně obchodovanou společností. Společnost má sídlo v San Francisku a začala své služby oficiálně nabízet 11. srpna 2008. V letošním druhém čtvrtletí příjmy této společnosti již podruhé od jejího vzniku překonaly částku jedné miliardy dolarů, v přepočtu 23,4 miliardy korun.

Stížnosti

Společnost Airbnb však současně čelí množícím se stížnostem. Nejčastěji si na ni stěžují obyvatelé žijící v blízkosti pronajímaných nemovitostí. Podobně jako další služby týkající se oblasti takzvané sdílené ekonomiky je pronájem přes Airbnb čím dál častěji spojován s porušováním předpisů a neplacením daní, které se na pronájem vztahují. Společnost Airbnb také čelí kritice, že svou činností velkou měrou přispívá k růstu cen nemovitostí.

Úhrada poplatků magistrátu

Pražský magistrát se také v nedávné době nedohodl s americkým ubytovacím portálem Airbnb na dobrovolné úhradě nezaplacených ubytovacích poplatků. Společnost učinila nabídku, že poplatky uhradí, ale údaje klientů nabízejících ubytování odmítla uvést. Město ale podle radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové peníze nemůže přijmout. Společnost nabídla, že městu poskytne jen osobní údaje poskytovatelů ubytování, kteří k tomu dají svůj souhlas, ale v tomto případě však současně odmítla odvádět ubytovací poplatky.

Schválená novela zákona

Poslanci schválili novelu, kde se hrazení ubytovacího poplatku vztahuje i na hostitele, kteří ubytování turistům nabízejí právě přes služby typu Airbnb. Cílem je podle ministerstva financí to, aby nedocházelo k jejich zvýhodňování před hotely a penziony. Sněmovna současně neschválila návrh, aby poplatky hradily ubytovací platformy přímo. Vedení Prahy se obrátí na Senát. Kromě zvýšení poplatků a ukládání povinnosti je platit chce zajistit i jejich vymahatelnost.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*