Aféra Dieselgate – Volkswagen musí skládat účty

Německý soud začal řešit žalobu kvůli aféře Dieselgate. Podle svazu na ochranu spotřebitelů společnost Volkswagen podváděla a musí proto začít skládat účty.

Soud v německém Braunschweigu momentálně naplno řeší hromadnou žalobu asi 470 000 klientů. V pondělí se začal zabývat hromadnou žalobou na koncern Volkswagen ve skandálu Dieselgate, který propukl už před čtyřmi lety. Majitelé automobilů s naftovými motory se touto žalobou pokoušejí zvýšit své šance na odškodnění od automobilky Volkswagen. U soudu klienty zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV.

Soudní jednání

Kvůli velkému zájmu veřejnosti začalo první ústní jednání soudu ve víceúčelové městské hale v Braunschweigu, i když běžně probíhá v soudní síni. Safe Diesel nyní rozšíří žalobu kvůli Dieselgate o dalších 1 900 lidí a současně bude požadovat odškodnění ve výši 1,3 miliardy. Podle názoru šéfa VZBV Klause Müllera automobilka Volkswagen podváděla a musí proto začít skládat účty.

Automobilka Volkswagen

Koncern v září v roce 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů však společnost Volkswagen přiznala, že nainstalovala asi do 11 milionů naftových vozů po celém světě software umožňující manipulovat s testy emisí. Tyto vozy při jízdě produkují výrazně více emisí, než bylo prokázáno při kontrolních testech. Aféra se týká mimo jiné také více než milionu vozů Škoda Auto. Vozidel s upraveným softwarem je momentálně v České republice asi 165 000. Automobilka Volkswagen argumentuje tím, že podle ní klienti neutrpěli žádnou škodu, protože všechna vozidla mohou být i nadále používána v provozu a jsou zcela bezpečná.

Safe Diesel

Safe Diesel požaduje částku ve výši 220 000 korun pro každého klienta. Tato částka je odvozená od modelu odškodnění v USA, kde společnost Volkswagen už dříve dobrovolně vyplatila svým postiženým klientům až 10 000 dolarů a současně jim nabídla opravu nebo zpětný odkup vozidel s upravenými motory. V Německu navíc koncern akceptoval pokutu ve výši jedné miliardy eur. Odškodnění se domáhají vlastníci dotčených vozidel napříč celou Evropou.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*